Polski rynek opakowań będzie rósł szybciej niż światowy

Według raportu „Branża opakowań w Polsce 2010-2016 i prognozy 2017-2020”, polski rynek producentów opakowań jest wart 33,5 mld zł. Za trzy lata wartość ta wzrośnie do 46 mld zł.

opakowania pet masterchem Producent opakowań butelek słoików zamknięć

Badanie przeprowadzone przez Equity Advisors wskazuje, że w latach 2010-2016 wartość wszystkich transakcji na polskim rynku wyniosła 599 mln euro. W prognozach na najbliższe lata raport przewiduje, że polska branża opakowań będzie się rozwijała dwukrotnie szybciej niż rynek światowy. Przyczyną będą rosnące wydatki na konsumpcję, eksport, a także zmiana stylu życia.

Szanse dla polskiego rynku opakowań tworzy dobry popyt wewnętrzny, a także pozytywne sygnały na rynku pracy. Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość i planują zwiększyć ilość wydatków na konsumpcję. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej, mają oni jeszcze wiele do nadrobienia. Podczas gdy w państwach wysokorozwiniętych zużywa się rocznie opakowania o wartości ponad 300 euro, w Polsce wartość ta wynosi ok. 100 euro mniej.

Nie bez znaczenia pozostaje także eksport, który – zgodnie z prognozami – od 2016 r. do 2018 r. może wzrosnąć nawet o niecałe 3 proc. Przyczyni się do tego wzrost zdolności produkcyjnych krajowych fabryk oraz popyt na opakowania, związany nie tylko z branżą spożywczą, ale także branżą samochodową czy meblarską.

Według raportu, na rynku dominują opakowania z plastiku i tworzyw sztucznych. Ich produkcja generuje niemal 50 proc. przychodów branży. Na dalszych pozycjach znalazł się papier (25 proc.), metal (13 proc.) oraz szkło (10 proc.).

 

Źródło: Smitherspira.com

Chcesz zapisać się do naszego newslettera?
Świetnie, chcemy Cię mieć na pokładzie.
Przewiń w dół strony i zapisz się.

Wybierz pola, które mają byc pokazane. Pozostałe zostaną ukryte.
  • Zdjęcie
  • Zamów próbkę
  • Atrybuty
Prównaj