Jak projektować, żeby recyklingować?

Ekologiczny i przemyślany projekt opakowania to główny czynnik umożliwiający proces recyklingu opakowań.
Czy wiecie, że aż 80% wpływu produktu na środowisko jest determinowane właśnie przez etap projektowania? Pozostałe elementy procesu recyklingu to segregacja, technologiczne możliwości wysortowania odpadu oraz funkcjonujące technologie do recyklingu.

 

Jak zatem projektować, aby opakowania plastikowe nadawały się do recyklingu i trafiały z powrotem do obiegu?

✅ Jedną z najważniejszych zasad ekoprojektowania opakowań z tworzyw sztucznych jest stosowanie jasnych kolorów do ich produkcji.

✅ Opakowania, które są czarne lub mają inne bardzo ciemne kolory oparte o barwnik „carbon black” mogą dezorientować inteligentne urządzenia do sortowania, prowadząc tym samym do obniżenia poziomu recyklingu. Czarny barwnik, który wykorzystujemy do produkcji naszych opakowań jest barwnikiem bezsadzowym, więc tym samym maszyny sortujące nie będą miały problemu z rozpoznaniem danej butelki czy słoika.

✅ Dobra praktyka projektowania radzi stosowanie m.in. opakowań monomateriałowych, aby tworzywa mogły cyrkulować. Wszystkie dodatkowe elementy powiązane z opakowaniem powinny być wytworzone z kompatybilnych polimerów i materiałów.

✅ Ostrożnie z minimalizacją – im mniejsze opakowanie tym może być trudniej je wychwycić w procesach sortowania.

✅ Redukujmy wagę opakowania – mimo niższej wagi opakowania plastikowe z łatwością spełniają wszystkie wymagania funkcjonalne, np. w zakresie higieny i bezpieczeństwa transportu. Obecnie żaden inny materiał opakowaniowy nie ma takich właściwości.

✅ Stosujmy pochodzące z recyklingu tworzywo PET. W naszej ofercie dostępne są opakowania 30% rPET, 50% rPET, 70% rPET oraz 100% rPET.

✅ Optymalizujmy kształt opakowania tak, aby umożliwiał pełne wykorzystanie zawartego w nim produktu.

✅ Unikajmy wszelkich etykiet termokurczliwych na całej powierzchni opakowania oraz stosujmy kleje do etykiet, możliwe do rozdzielenia na etapie procesów recyklingu.

✅ Planując dobór etykiety wybierajmy między wykonanymi: z papieru, w których zastosowany klej rozpuszcza się pod wpływem ciepłej wody; z tworzywa takiego samego co reszta opakowania, co nie zaburzy procesu recyklingu; z folii pochodzącej w całości lub w znacznym odsetku z tworzyw odzyskanych dzięki recyklingowi.

✅ Pamiętajmy o znaku wskazującym przydatność do recyklingu dla różnych wyrobów, w tym opakowań. Znak ten jest graficzną formą deklaracji producenta o spełnieniu wymagań w zakresie możliwości wykorzystania materiału do recyklingu.

Masterchem Logoplaste jesteśmy świadomi najlepszych, dostępnych praktyk i rozwiązań dla opakowań. Nasz doświadczony zespół R&D jest w stanie zaprojektować takie opakowanie, które będzie atrakcyjne oraz bezpieczne, przy jednoczesnym poszanowaniu natury. Stosujemy najwyższe standardy produkcji, systematycznie badamy nasze wyroby, a odpowiednie atesty pozwalają nam wprowadzać na rynek opakowania bezpieczne dla konsumenta i środowiska.

Producent opakowań butelek słoików zamknięć

Chcesz zapisać się do naszego newslettera?
Świetnie, chcemy Cię mieć na pokładzie.
Przewiń w dół strony i zapisz się.

Wybierz pola, które mają byc pokazane. Pozostałe zostaną ukryte.
  • Zdjęcie
  • Zamów próbkę
  • Atrybuty
Prównaj