Gospodarka o obiegu zamkniętym
Tworzywa sztuczne ukształtowały nasze życie i będą nadal kształtować naszą przyszłość.
Współcześnie tworzywa sztuczne są obecne w nieskończonej gamie produktów i zastosowań, pomagając nam oszczędzać energię, ograniczać emisję CO2, zużycie wody i żywności. Wnoszą istotny wkład w realizację idei obiegu zamkniętego, w bezpieczeństwo i ochronę zdrowia. Pełne wykorzystanie potencjału tych niezwykłych materiałów będzie jednak możliwe dopiero, gdy wszyscy zajmiemy się wyzwaniami związanymi z końcem życia opakowań z tworzyw sztucznych.
NASZ WKŁAD W GOSPODARKĘ O OBIEGU ZAMKNIĘTYM
Masterchem Logoplaste zobowiązuje się do wytwarzania produktów, które w pełni nadają się do recyklingu lub ponownego użycia. Nasze materiały są przechowywane w obiegu zamkniętym, gdy tylko jest to możliwe.
Wyrzucam opakowanie do odpowiedniego pojemnika
Odpady są transportowane
W fabryce powstaje preforma R-PET
Kupuję produkt
Odpady są przetwarzane na regranulat i dostarczone do Masterchem Logoplaste
Następuje produkcja nowego opakowania z R-PETu
Odpady są sortowane
W Masterchem Logoplaste robimy to już na początku naszej ścieżki. Ponownie recyklujemy i przetwarzamy odpady poprodukcyjne. Czym jest taki odpad? Są to opakowania, które posiadają często drobne wady jakościowe nie wpływające na ich funkcjonalność. Na początku odpad jest sortowany, następnie trafia do wewnętrznego systemu rozdrabniania, gdzie jest przetwarzany na płatek PET i przekazany do firmy zajmującej się recyklingiem. Wraca do nas w formie regranulatu, który posłuży do produkcji nowych, trwałych wyrobów.
Pracujemy dziś na lepsze jutro
Do 2024, 31% naszej produkcji będzie realizowane ze zrównoważonego surowca PET
Zrównoważone opakowania są częścią naszej teraźniejszości. W naszej ofercie dostępne są opakowania:
30%rPET
Doceniamy Twój udział
50%rPET
Jesteśmy z Ciebie dumni
70%rPET
Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni
100%rPET
Razem tworzymy lepsze jutro
JAK PROJEKTOWAĆ, ŻEBY RECYKLINGOWAĆ?
Ekologiczny i przemyślany projekt opakowania to główny czynnik umożliwiający proces recyklingu opakowań. Aż 80% wpływu produktu na środowisko jest determinowane właśnie przez etap projektowania. Pozostałe elementy procesu recyklingu to segregacja, technologiczne możliwości wysortowania odpadu oraz funkcjonujące technologie do recyklingu.
Jedną z najważniejszych zasad ekoprojektowania opakowań z tworzyw sztucznych jest stosowanie jasnych kolorów do ich produkcji. Opakowania, które są czarne lub mają inne bardzo ciemne kolory oparte o barwnik „carbon black" mogą dezorientować inteligentne urządzenia do sortowania, prowadząc tym samym do obniżenia poziomu recyklingu.
Dobra praktyka projektowania radzi stosowanie m.in. opakowań monomateriałowych, aby tworzywa mogły cyrkulować. Wszystkie dodatkowe elementy powiązane z opakowaniem powinny być wytworzone z kompatybilnych polimerów i materiałów.
Ostrożnie z minimalizacją - im mniejsze opakowanie tym może być trudniej je wychwycić w procesach sortowania.
Redukujmy wagę opakowania - mimo niższej wagi opakowania plastikowe z łatwością spełniają wszystkie wymagania funkcjonalne, np. w zakresie higieny i bezpieczeństwa transportu. Obecnie żaden inny materiał opakowaniowy nie ma takich właściwości.
Stosujmy pochodzące z recyklingu tworzywo PET.
Optymalizujmy kształt opakowania tak, aby umożliwiał pełne wykorzystanie zawartego w nim produktu.
Unikajmy wszelkich etykiet termokurczliwych na całej powierzchni opakowania oraz stosujmy kleje do etykiet, możliwe do rozdzielenia na etapie procesów recyklingu. Planując dobór etykiety wybierajmy między wykonanymi: z papieru, w których zastosowany klej rozpuszcza się pod wpływem ciepłej wody; z tworzywa takiego samego co reszta opakowania, co nie zaburzy procesu recyklingu; z folii pochodzącej w całości lub w znacznym odsetku z tworzyw odzyskanych dzięki recyklingowi.
Pamiętajmy o znaku wskazującym przydatność do recyklingu dla różnych wyrobów, w tym opakowań. Znak ten jest graficzną formą deklaracji producenta o spełnieniu wymagań w zakresie możliwości wykorzystania materiału do recyklingu