Wpływ opakowań PET na emisję CO2
Fakty i mity o opakowaniach z tworzyw
Ślad węglowy w produkcji butelek i słoików PET / rPET
Ślad węglowy (ang. carbon footprint) odnosi się do całkowitej ilości dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych emitowanych przez jednostkę, organizację, proces lub produkt w określonym czasie. Jest to miara wpływu działań człowieka na zmiany klimatyczne.
Ślad węglowy obejmuje emisje gazów cieplarnianych powstałe zarówno bezpośrednio (np. spalanie paliw kopalnych w transporcie) jak i pośrednio (np. zużycie energii elektrycznej wytworzonej z paliw kopalnych). Wlicza się także emisje związane z produkcją i utylizacją towarów oraz usług.
Ślad węglowy jest zazwyczaj wyrażany w metryce ton CO2 lub równoważnikach dwutlenku węgla. Obejmuje emisje związane z całym cyklem życia opakowań pet i rpet, włączając w to dostawę surowców, produkcję, dystrybucję, użytkowanie i utylizację. Może być obliczany dla różnych jednostek, takich jak pojedynczy człowiek, gospodarstwo domowe, firma, kraj lub nawet globalna skala.
Świadomość śladu węglowego ma na celu zrozumienie i redukcję naszych emisji gazów cieplarnianych. Działania takie jak efektywne wykorzystywanie energii, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ograniczanie zużycia paliw kopalnych i inicjatywy mające na celu ochronę środowiska naturalnego mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego.
Opakowania PET są lżejsze niż szklane
Jako producent opakowań PET wykorzystujemy znacznie mniej materiału niż w przypadku szklanych opakowań.
Producent opakowań PET i mniejsze zużycie energii
Produkcja i recykling butelek PET wiąże się z dużo niższą emisją CO2 niż obróbka szkła czy aluminium - odbywa się w niższych temperaturach, czyli przy mniejszym zużyciu energii.
Mniejszy ślad węglowy surowca PET w transporcie
Opakowania PET są lekkie, dlatego podczas ich transportu powstaje mniej CO2 niż w przypadku innych materiałów, np. szkła.
Producent butelek PET - czy szkodzi środowisku naturalnemu?
Współczesna produkcja opakowań PET (opakowań plastikowych) oparta jest ma recyklingu - przeczytaj więcej o naszym wkładzie w gospodarkę w obiegu zamkniętym. Zużyte opakowania plastikowe (słoiki PET, butelki PET) - są ponownie wykorzystywane do produkcji. Cykl życia butelek i słowików PET od momentu pozyskania surowca po recykling i ponowne wykorzystanie jest w Masterchem Logoplaste w pełni zoptymalizowany. Jako producent opakowań PET mamy świadomość zalet naszych produktów. Nasze butelki i słoiki są przede wszystkim bardzo lekkie, elastyczne i wytrzymałe. Materiał PET jest dobrą barierą dla gazów, dlatego wydaje się idealny do dystrybucji napojów gazowanych. Tworzywo PET jest także dobrym izolatorem elektrycznym, jest odporny na słabe kwasy, oleje i tłuszcze. Dlatego niezależnie do jakich celów chcesz wykorzystać nasze opakowania - zapewnią one doskonałą ochronę przed uszkodzeniem, długotrwałą świeżość i odpowiednią wytrzymałość. Materiał nie przeciera się łatwo, a do tego trudno go przebić ostrym narzędziem. jednak materiał PET posiada zasadniczą zaletę - jest łatwo i efektywnie przetwarzalny.
Produkcja opakowań PET a emisja CO2
Produkcja opakowań PET ma potencjał do generowania niższych emisji CO2 w porównaniu do produkcji opakowań szklanych lub metalowych. Wynika to z mniejszej wagi opakowań PET i mniejszego zużycia energii w procesie produkcji. Procesy recyklingu PET przyczyniają się do dodatkowego zmniejszenia emisji CO2 w porównaniu do produkcji nowych opakowań.
Zużycie wody w produkcji opakowań PET
Produkcja opakowań PET jest zazwyczaj mniej zasobożerna w wodę w porównaniu do produkcji szkła i metalu. Badania wskazują, że produkcja opakowań PET może wymagać jedynie od 1,6 do 3,3 litra wody na 1 kg wyprodukowanych opakowań PET (szkło 7 - 33 litrów/1 kg, metal 3,5 - 15 litrów/kg).
Producent opakowań PET a zużycie energii
Efektywność energetyczna procesu produkcji opakowań PET może być zwiększana poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii, takich jak wysokowydajne maszyny i odzyskiwanie ciepła, jakie wykorzystujemy w Masterchem Logoplaste. Produkcja opakowań PET wymaga od 76 do 162 MJ energii na 1 kg wyprodukowanych opakowań PET (szkło 70 - 400 MJ, metal 120 - 400 MJ). Pamiętaj! Jako producent opakowań do kosmetyków czy producent butelek do napojów - ponownie recyklujemy i przetwarzamy odpady poprodukcyjne. Odpad jest sortowany, rozdrabniany, przetwarzany na płatki PET i przekazany do firmy zajmującej się recyklingiem. Wraca do nas w formie regranulatu, który posłuży do produkcji nowych, trwałych wyrobów.
Jesteśmy zaangażowanym producentem opakowań PET
Fakt: Tworzywa sztuczne są bardziej przyjazne dla środowiska niż szkło i metal.
Liczby mówią same za siebie. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych PET i rPET w globalnej produkcji opakowań - zmniejszamy masę opakowań, zmniejszamy zużycie energii, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych.
Masterchem Logoplaste - zaangażowany producent opakowań rPET
Fakt: Opakowania z tworzyw sztucznych generują mały ślad węglowy.
W 2018 w Polsce emitowaliśmy 11 ton CO2 na mieszkańca rocznie, w Unii Europejskiej było to odpowiednio 8,8 ton CO2. Jako producent opakowań również zaangażowaliśmy się w proces zmniejszania emisji CO2 i już w tym roku (2023) osiągnęliśmy nasz plan z 2021 roku - 30% naszej produkcji jest w tej chwili realizowane ze zrównoważonego surowca PET. Redukujemy emisję CO2 na każdym etapie za pomocą kompleksowej produkcji.
Jak projektować żeby recyklingować?
80% wpływu produktu na środowisko jest determinowane przez etap projektowania. Stosowanie jasnych kolorów oraz opakowań monomateriałowych w produkcji opakowań może znacząco podwyższyć poziom recyklingu. Na etapie projektowania można pomyśleć o redukcji wagi opakowania a także o optymalizacji jego kształtu. W skrócie - projektując zastanawiajmy się nad maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni a także o dalszych etapach recyklingu naszego produktu. Budujemy doświadczenie użytkownika (UX) w myśl ekoprojektowania i oznaczajmy takie informacje na etykietach.
Poniżej kilka liczb, które naocznie zobrazują nasze zaangażowanie w proces zmniejszania emisji CO2 na mieszkańca UE.
Opakowań z tworzyw sztucznych - zużycie 52,8 kg CO2 rocznie na mieszkańca UE
Podróż samolotem na trasie Paryż-Warszawa (1300 km) - zużycie 552 kg C02 rocznie na mieszkańca UE
Podróż samochodem na trasie Paryż-Warszawa (1300 km) - zużycie 445 kg C02 rocznie na mieszkańca UE